V Českém Krumlově mají nové medvědy

Hradní příkop v Českém Krumlově má od čtvrtka 25. července nové obyvatele. K jednadvacetileté medvědici Marii Terezii přibyla dvě odrostlejší mláďata, která se sem stěhovala z olomoucké ZOO. Slavnostního předání se účastnil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Mladí medvědi, samice Máša a samec Arno, kteří byli v roce 2017 zabaveni na letišti v Praze kvůli chybějícímu dovoznímu povolení, našli od minulého týdne nový domov v hradním příkopu v Českém Krumlově. Dočasný azyl poskytla šelmám nejprve pražská zoo a poté ZOO Olomouc, odkud se v ranních čtvrtečních hodinách vydaly na cestu do Jihočeského kraje.

Zhruba půlroční samice a samec medvěda hnědého byli dovezeni do České republiky z Ruska na konci září 2017. Živému "zboží" chybělo potřebné dovozní povolení, které nebylo dovozcem dodáno ani dodatečně. Proto Inspekce životního prostředí rozhodla o zabavení medvědů. Během letošního jara bylo dohodnuto, že medvědi připadnou do majetku státu a budou umístěni do medvědária na Státním hradě a zámku v Českém Krumlově.

„Proces získání trval dlouho. Ministerstvo ví, že dlouhodobě usilujeme o doplnění našeho medvědária. Proto jsme také provedli úpravy zázemí, aby byly prostory kvalitně připravené. To se týkalo bezpečnostních prvků, ale i třeba zeleně a dalšího vybavení. Ministerstvo pak přijelo na inspekci a nakonec usoudilo, že je pracoviště vhodně připravené,“ říká kastelán hradu a zámku Český Krumlov Pavel Slavko.

Ministr Brabec předal medvědy do trvalé péče Národního památkového ústavu, konkrétně medvědáriu Státního hradu a zámku v Českém Krumlově. Tradice zdejšího chovu medvědů sahá do druhé poloviny 16. století. Od roku 1707 jsou chlupáči k vidění v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím.   
 

Foto: Petr Lundák, MF DNES