Nejstarší kamenná rozhledna v Čechách - Josefova věž na hoře Kleti

  • Fyzická náročnost: Středně náročné
  • Časová náročnost: do 185 min
  • Občerstvení: Restaurace Kleť
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Josefova věž, nejstarší kamenná rozhledna v Čechách, byla vybudována na severozápadním úbočí hory Kleť, nejvyšším vrcholu Blanského lesa, za vlády knížete Josefa II. ze Schwarzenbergu v letech 1822 - 1825. Rozhledna je situována 6 km severozápadně od Českého Krumlova a 18 km na jihozápad od Českých Budějovic.

Rozhledna na vrcholu hory Kleť byla vystavěna v letech 1822 - 1825 knížetem a krumlovským vévodou Josefem II. ze Schwarzenbergu. Kníže chtěl tímto krokem podpořit rozvoj místní turistiky, neboť sám byl vášnivým milovníkem cestování a turismu. Rozhledna, která byla pojmenována na počest svého stavitele - Josefova věž, nabízí za příznivého počasí rozhled až k Alpám, na vodní nádrž Lipno či na jadernou elektrárnu Temelín. Rozhledna je vysoká 20 metrů a na její vrchol vede 110 schodů.

U Josefovy věže stojí roubená horská restaurace Tereziina chata s ubytovacím zařízením, vybudovaná v roce 1925. Chata, pojmenovaná podle své patronky - manželky Jana II. Nepomuka ze Schwarzenbergu, bývá hlavním cílem místní turistiky.

Nedaleko vrcholu hory Kleť stojí hvězdárna, která náleží k absolutní světové špičce v oblasti zkoumání planetek. Na její počest je nazvána planetka (2199) Kleť. Hvězdárna byla vybudována v letech 1957 - 1958.

Na svahu hory se nachází sjezdovka a lyžařský vlek. Z Krasetína na severovýchodním úbočí vede na vrchol sedačková lanová dráha, dlouhá 1 792 metrů, překonávající převýšení 383 metrů v průběhu 15 minut. 


Tipy na výlet

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie je překrásnou ukázkou jihočeské pozdní gotiky. Založen byl v polovině 14. století, avšak jeho současná podoba je výsledkem pozdně...

Hrad Maškovec (též Kotek nebo Kotkův Hrádek) byl vybudován v polovině 14. století příslušníky pánů z Újezda, kteří byli podle erbovního znamení střely příbuznými Bavorů...

Hrad Pořešín založili na přelomu 13. a 14. století příslušníci rodu Bavorů ze Strakonic jako správní centrum svých vzdálenějších majetků. V roce 1434 postoupil císař...