Jaro je za dveřmi a láká k výletu na některý z otevřených hradů nebo zámků

S přicházejícím jarem otevírají hrady a zámky brány netrpělivým návštěvníkům. Podívat se tak můžete nejen na Karlštejn nebo na Křivoklát, ale třeba i na méně známý zámek Valeč na úpatí Doupovských hor. Na výlet můžete vyrazit na hrady Krakovec, Točník či Kunětická hora nebo vystoupat na Říp a prohlédnout si rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Na zámku Lednice lze kromě reprezentačních sálů navštívit i skleník plný exotických rostlin, ve Valticích zase lákají na prohlídky zámeckého barokního divadla.

Každý březnový víkendový den od soboty 25. března bude možné navštívit barokní zámek Libochovice v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Také hrad Kunětická hora u Pardubic se po zimní přestávce znovu otevře 25. a 26. března, vždy od 10 do 16 hodin.

Předposlední březnový víkend otevře své brány také zámek Hrubý Rohozec obklopený anglickým parkem. V zámku si prohlédnete více jak třicet bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode. V sobotu 25. března budete mít také letos poprvé možnost navštívit rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu.

V půlce března zahájil sezonu zámecký komplex v Benešově nad Ploučnicí. Ve dvou zpřístupněných zámcích, které jsou jedinečnou ukázkou saské renesance, je dobová expozice mapující život šlechty v 16. a 17. století. Prohlídky se konají o víkendech až do konce března v 11 a ve 13.30 hodin.

Slunečný březen láká k výletu na hrad. Návštěvníkům otevřela brány zřícenina hradu Krakovec, při jehož prohlídce je možné obdivovat unikátní gotické prvky, arkýřovou kapli či půlválcovou věž. V březnu můžete o víkendech vyrazit také na výlet na hrad Točník. Slavnostní zahájení sezony tu ale poběhne až prvního dubna, kdy se hlavně děti mohou těšit na bohatý program s hradními medvědy Agátou a Martinem. Na hradě Bouzov je po celý březen přístupný speciální zimní prohlídkový okruh, jehož součástí je stará kancelář, Alžbětino křídlo, pokoje a jídelna pro služebnictvo, kuchyně, kaple a zbrojnice.

Každý březnový víkend bude otevřený i hospitál v Kuksu, kde si můžete prohlédnout známý cyklus alegorických soch ctností a neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna, navštívit kostel Nejsvětější Trojice nebo se vydat na procházku k nedalekému Betlému a obdivovat sochařská díla uprostřed lesů. Na zámku Veltrusy můžete navštívit vzdělávací okruh Aristokracie: začátek konce, který nabízí pohled do života a osudů posledních majitelů veltruského panství. Ve Veltrusích poznáte domov hrabat Chotků a zároveň se seznámíte se životním stylem šlechty nebo její rolí ve státní správě.

Po krátké zimní pauze se opět otevřel hrad Karlštejn, kde si návštěvníci mohou prohlédnout soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. nebo výstavu Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV., představující reprezentativní nádoby na pití i módní doplňky ze druhé poloviny 14. století. Posvátné prostory hradu včetně kaple sv. Kříže pak budou přístupné od začátku května.

Po zimě již své brány otevřel také hrad Křivoklát. Každou sobotu si můžete projít gotické paláce hradu, navštívit kapli, knihovnu, obrazárnu, reprezentační sály i vězení s hladomornou. Součástí prohlídky jsou i místnosti věnované Filipíně Welserové a hradní fürstenberské muzeum.

Betlém v Hlinsku můžete v březnu navštívit každý den kromě pondělí. Prohlédnout si můžete roubené domky drobných řemeslníků a ve zpřístupněných roubenkách můžete navštívit dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.

Projít se parkem i zámeckými komnatami můžete ve Valči na úpatí Doupovských hor. Zámek i park jsou volně přístupné po celý rok, návštěvnické zázemí zajišťuje informační centrum a kavárna v zrekonstruované budově bývalé prádelny. V pátek a sobotu se navíc na zámek můžete podívat i v pozdních večerních hodinách, ve Valči mají totiž otevřeno až do 23 hodin.

O tom, že i v zimě může být zahrada krásná, se můžete přesvědčit v Kroměříži. Po celý březen láká k návštěvě jak Květná zahrada s množstvím geometricky stříhané zeleně a květinových ornamentů, tak i Podzámecká zahrada s výhledem na zámek.

Bez ohledu na roční období zve návštěvníky k prohlídce brněnská vila Stiassni. Každý týden od pátku do neděle mezi 10. a 16. hodinou si můžete prohlédnout interiér vily, tak výstavu En garde, která představí historii šermu od renesance až po období československé první republiky. Vášnivou šermířkou byla i dcera manželů Stiassných. Návštěvníci se budou moci seznámit s historií a vývojem šermu a prohlédnout si jedinečné exponáty, které byly zapůjčeny z mnoha historických objektů.

V Českém Krumlově se sice neprojdete komnatami, ale v zimě je otevřená expozice hradního muzea zařízená ve stylu historické muzejní instalace z 19. století. Muzeum představí řadu exponátů připomínajících nejvýznamnější události vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Nové Hrady jsou nyní o víkendech zavřené, ale vypravit se tam můžete každou středu a pátek. Prohlédnete si byt panského úředníka, ukázku bydlení měsťanských rodin na přelomu 19. a 20. století a část první prohlídkové trasy ve věži nad vstupní bránou, kde je knihovna a buquoyský rodinný archiv.

Na hradě Rožmberk můžete až do konce března navštívit trasu po soukromých pokojích, které nechal pro potřeby bydlení své nejbližší rodiny upravit Jiří Jan Jindřich Buquoy v době, kdy na hradě Rožmberku budoval rodové muzeum. Hrad je přístupný od úterý do pátku vždy v 11 a ve 13 hodin, v sobotu a v neděli začínají prohlídky každou hodinu mezi desátou ráno a třetí odpoledne.

Reprezentační sály otevřel také zámek v Lednici, kde můžete zavítat také do zámeckého skleníku plného exotických rostlin. Prohlídka reprezentačních sálů zámku i skleníku je možná vždy v sobotu a neděli od 10 do 16 hodin. Pro mimořádný zájem zavedli na zámku Valtice zimní prohlídky barokní zámecké kaple a kompletně renovovaného zámeckého barokního divadla. Navštívit je můžete každou sobotu až do konce března.

Zámek Hluboká vítá návštěvníky po celou zimu: temperované prostory v přízemí ukážou pokoje, které patří spíše ke komornějším, totiž soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Prohlídku provází téma lovu, ale kromě trofejí a grafických listů z 18. století s loveckými motivy jsou lákadlem také fotografie členů knížecího rodu Schwarzenbergů.

Na Sychrově si můžete prohlédnout interiéry letního sídla šlechtického rodu Rohanů z druhé poloviny 19. století. Během prohlídky navštívíte mimo jiné honosně zařízené královské apartmá, soukromé pokoje knížete a kněžny i reprezentační prostory jako například knihovnu, hráčský salon nebo jídelnu.

Každý víkend v březnu můžete zamířit i do Mníšku pod Brdy, kde jsou otevřeny dva prohlídkové okruhy. Ten první při prohlídce reprezentativních místností zámku, jako je kaple, jídelna, velký salon s hodinovou věží, pánský a dámský salon, knihovna či pracovna, představí bydlení drobné šlechty na počátku 20. století.

  • 20. 3. 2017