Na Štědrý den přivítají děti i dospělé svátečně vyzdobené komnaty hradů a zámků

Štědrý den bývá pro děti pořádně dlouhý, a tak jim i letos můžete čekání na Ježíška vyplnit výletem na některý z hradů či zámků spravovaných Národním památkovým ústavem. Svátečně laděné prohlídky zavedou návštěvníky do krásně vyzdobených komnat, v nichž se navíc seznámí s dnes už pozapomenutými vánočními zvyky. Chybět nebudou ozdobené stromečky, jinde si zase bude možné odnést domů betlémské světlo nebo si prohlédnout výstavu betlémů.

Na středočeském zámku v Mníšku pod Brdy mysleli jak na děti, tak na dospělé. Pro malé návštěvníky si připravili hravé vánoční prohlídky zámku s královnou Elsou, které se ztratil kamarád sněhulák Olaf. Královna musí splnit několik úkolů, aby ho našla a předala mu krásný dárek. Dospělí se zase mohou těšit na prohlídku soukromých pokojů posledních majitelů i na prohlídku představující bydlení drobné šlechty za první republiky.

Mezi oblíbené vánoční tradice patří rozdávání betlémského světla. Svíčku si na Štědrý den můžete připálit třeba v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech a pro betlémské světlo si můžete dojít i do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, v jehož krásném prostředí si mohou malí i velcí návštěvníci vyzkoušet lití olova, rozkrajování jablíček či pouštění lodiček ze skořápek oříšků. Večer můžete do kostela vyrazit na tradiční půlnoční mši, která ovšem začíná už ve 22 hodin.

Kouzlo vánočního zámku zažijete na Štědrý den ve Slatiňanech. Zámecké interiéry budou krásně nazdobené, stůl v jídelně bohatě prostřený, reprezentační salony zazáří ve světle lustrů a pod vánočním stromem najdete štědrou nadílku pro velké i malé obyvatele zámku. Procházka vánočním zámkem vyvrcholí v knihovně, která bude zařízena tak, jak si ji pamatovali poslední majitelé.

Na hradě Bouzov se dokonce můžete těšit na vánoční nadílku. Po prohlídce si totiž návštěvníci mohou vyměnit dárky pod hradním stromečkem v rytířském sále.

S Vánocemi jsou nerozlučně spjaté také betlémy. Na tradiční výstavu betlémů a vánočních stromků v zámecké kapli zve na Štědrý den státní zámek Vizovice.

Štědrý den na zámku Telč bude ve znamení výstavy originálních kostýmů a rekvizit z pohádky Sedmero krkavců režisérky Alice Nellis. Děti se navíc mohou těšit na malé překvapení.

Vánoční svátky slaví také medvědi v hradním příkopě na zámku v Českém Krumlově. Medvědům mohou přinést děti malý dárek – ovoce, zeleninu, vánočku nebo med. Vánoční atmosféru umocní společné zpívání koled na zámeckém nádvoří.

Zkrátka nepřijdou ani návštěvníci, kteří s prohlídkou svátečně vyzdobených památek počkají až na Boží hod vánoční. Třeba hrad Šternberk si v podvečerním čase připravil poetické prohlídky vánočně vyzdobeného hradu. Kromě informací týkajících se historie hradu a vánočních tradic uslyší návštěvníci úryvky z knihy Piera Gribaudiho Příběhy vánoční noci. O sváteční prohlídku interiérů nepřijdou na Boží hod ani návštěvníci zámku v Lysicích. Čekají je totiž prohlídky svátečně vyzdobených komnat s vyprávěním o zámeckých Vánocích.

 • 16. 12. 2016

Související akce

Betlémy v zámecké kapli
Výstava

Betlémy v kapli zámku Vizovice

 • zámek Vizovice ()
 • 22. 12. 2016–27. 12. 2016
 • 14.00–17.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Netradiční prohlídka

Bouzovské nadělování

 • Bouzov ()
 • 24. 12. 2016
 • 15.00–15.10
Pro děti

Štědrý den na zámku v Telči

 • Zámecká galerie ()
 • 24. 12. 2017
 • 13.00–15.00
zámek Lysice
Netradiční prohlídka

Vánoce na zámku Lysice

 • Lysice ()
 • 25. 12. 2018
 • 10.00–16.00