Z Českého Krumlova na zříceninu hradu Pořešín

  • Fyzická náročnost: Středně náročné
  • Časová náročnost: do 372 min
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Hrad Pořešín založili na přelomu 13. a 14. století příslušníci rodu Bavorů ze Strakonic jako správní centrum svých vzdálenějších majetků. V roce 1434 postoupil císař Zikmund své odúmrtní právo Oldřichovi II. z Rožmberka. Ten pořešínské panství připojil k Novým Hradům a zdejší hrad nechal jako nepotřebný pobořit. V současné době o hradní zříceninu pečuje sdružení Hrady na Malši, které provádí zabezpečovací práce, archeologický výzkum, v hradním areálu organizuje různé kulturní akce a které v budově před hradním areálem zřídilo hradní muzeum s hmotovou rekonstrukcí hradu z doby před jeho zánikem.

Hrad Pořešín založili na přelomu 13. a 14. století příslušníci rodu Bavorů ze Strakonic jako správní centrum svých vzdálenějších majetkových držav. Pravděpodobným zakladatelem hradu byl Bavor III. ze Strakonic. Poprvé je hrad Pořešín písemně připomínán v roce 1312.

Již v roce 1317 Bavorové vyměnili Pořešín za Vítějovice a noví majitelé začali užívat přídomek z Pořešína. Ti působili především ve službách Rožmberků, avšak Markvart z Pořešína zasával ve druhé polovině 14. století vysoké zemské úřady. Markvartovi synové se věnovali církevní dráze, proto panství před rokem 1408 zdědil jeho nezletilý vnuk Markvart II. Ten však zemřel v roce 1418, dva roky po dosažení plnoletosti, a hrad zřejmě ovládl jeho bývalý poručník Hroch z Maršovic. V roce 1423 se pokusil Jan Žižka hrad dobýt zradou, ale neuspěl.

Později hrad obsadil Oldřich II. z Rožmberka, kterému po smrti bratrů z Maršovic císař Zikmund  postoupil své odúmrtní právo. Oldřich připojil pořešínské panství k Novým Hradům a zdejší hrad nechal jako nepotřebný pobořit.

V současné době o hradní zříceninu pečuje sdružení Hrady na Malši, které provádí zabezpečovací práce, archeologický výzkum, v hradním areálu organizuje různé kulturní akce a které v budově před hradním areálem zřídilo hradní muzeum s hmotovou rekonstrukcí hradu z doby před jeho zánikem.


Tipy na výlet

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie je překrásnou ukázkou jihočeské pozdní gotiky. Založen byl v polovině 14. století, avšak jeho současná podoba je výsledkem pozdně...

Hrad Maškovec (též Kotek nebo Kotkův Hrádek) byl vybudován v polovině 14. století příslušníky pánů z Újezda, kteří byli podle erbovního znamení střely příbuznými Bavorů...

Zřícenina hradu Velešín, situovaná v malebné přírodě nad vodní nádrží Římov, patří k nejstarším královským hradům v Čechách. Zřícenina hradu se nachází 1,5 kilometru...