Výstava Šlechtické slavnosti a zábavy

Sezónní výstava Šlechtické slavnosti a zábavy je součástí projektu Po stopách šlechtických rodů. Tematická výstava připomíná šlechtické slavnosti a zábavy v širších souvislostech, tzn. zábavy a volnočasové aktivity, které se v období od 16. do počátku 19. století odehrávaly nejen na zámku v Českém Krumlově za vlády Rožmberků, Eggenberků a Schwarzembergů. Výstavu doplňuje dobové hřiště na II. zámeckém nádvoří, jehož součástí je kuželník a různé hry, které prověří zručnost každého z příchozích návštěvníků, či fotopoint.

Návštěvník postupuje výstavou jako by byl sám účastníkem velkolepé slavnosti. Symbolicky prochází slavnostním průvodem s alegorickými vozy až k trůnům hostitelů, následně se stává svědkem turnajového klání, které mívalo podobu čtyř sportovních disciplín. Účastní se hostiny, na níž nechybí vzácné kusy stolního náčiní včetně žertovných pohárů a keramiky. Pod pokličku nahlédne mistrům kuchařského umění a pozná, z jakých chodů sestávalo slavnostní menu. V části věnované baroknímu divadlu se seznámí s operou Derviš, která byla v českokrumlovském zámeckém divadle uvedena na podzim roku 1795. Uvidí zde originální kostýmy a rekvizity, části kulis nebo dobové partitury a hudební nástroje. Nakoukne i do zákulisí divadla a poodhalí jeho provoz. Poslední část je věnovaná tanci, plesům a maškarním rejům. Kurátoři výstavy využili i vstupní chodby, aby zmínili kratochvíle v zámeckých zahradách a venkovní sportovní aktivity. Nechybí ani připomínka barokních ohňostrojů a iluminací. K vidění je okolo čtyř stovek autentických předmětů, převážně z depozitářů českokrumlovského zámku nebo ze sbírek státních hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu.

Základní informace

  • délka 55 minut
  • neomezeně

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
2022
1. 7.–31. 8. út–ne 10.00–18.00
1. 9.–30. 10. út–ne 10.00–17.00

Denně kromě pondělí. Vstupenky je možné zakoupit naposledy hodinu před zavírací dobou výstavy (od 1. července do 31. srpna 2022 do 17:00 hodin, od 1. září do 30. října 2022 do 16:00 hodin).

Vstupné

Šlechtické slavnosti a zábavy

  • Plné vstupné 50 Kč
  • Snížené vstupné mládež (do 25 let) 50 Kč
  • Snížené vstupné senior (nad 65 let) 50 Kč
  • Děti od 6 let 50 Kč

rezervace není nutná