Akce 2023

Čtvrtek 26. října, 18:00

Studijní centrum Český Krumlov, 1. zámecké nádvoří, Zámek 232

Přednáška historika umění PhDr. Petera Kováče

MIMOŘÁDNÁ PŘEDNÁŠKA: 500 let oltáře sv. Anny Monogramisty IP, skvost evropského umění mezi gotikou a renesancí v Českém Krumlově

Přednáška k výročí 500 let od vzniku oltáře sv. Anny Monogramisty IP, volně předjímající jeden ze seminářů Školy dějin umění, který proběhne ve Studijním centru 27. – 29. října 2023 a který pořádá agentura Ars Auro Prior www.arsauroprior.cz 

Sochař nazývaný Monogramista IP patří k nejvýznamnějším a zároveň nejzáhadnějším středoevropským umělcům 16. století. Byl stejně významnou osobností jako Albrecht Dürer, Veit Stoss nebo Lucas Cranach. Pracoval v bavorském Pasově a svoje díla označoval písmeny IP. Přednáška historika umění Dr. Peter Kováče je věnována oltáři sv. Anny, který se dnes nachází v Rožmberské kapli zámku v Českém Krumlově. Monogramista IP ho vytvořil před 500 lety pro Zdeňka Lva z Rožmitálu, nejmocnějšího politika v jagellonských Čechách. Oltář sv. Anny je jedním z největších uměleckých pokladů Českého Krumlova.

PhDr. Peter Kováč (1955)

vystudoval dějiny umění u prof. Jaroslava Pešiny, prof. Jaromíra Homolky a doc. Jiřího Kropáčka na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze a na Varšavské univerzitě v Polsku působil v semináři prof. Jana Białostockého a prof. Piotra Skubiszewského. Specializuje se na středověké a renesanční umění. Do března 2018 pracoval jako výtvarný kritik deníku Právo.

Od roku 2009 provozuje internetové stránky WWW.STAVITELE-KATEDRAL.CZ, jejichž cílem je popularizace historie a dějin umění. V červnu 2019 byl Peter Kováč za knižní projekt o katedrální gotice oceněn zlatou Svatovojtěšskou medailí, kterou mu předal ve Svatovítské katedrále v Praze primas český Dominik kardinál Duka.

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.